Otsingumootor
redrube

Aasta matk, Aasta matkaja, Aasta matkategelane ja Aasta matkaorganisatsioon on selgunud

Aasta matkaja on alpinist Katrin Merisalu, Aasta matk tõus Pobedale (grupijuht Priit Joosu), Aasta matkategelane Andres Karu ja Aasta matkaorganisatsioon Alutaguse Matkaklubi.

Nädalavahetusel Ida-Virumaal Eesti Kaevandusmuuseumis toimunud Eesti matkajate kokkutulekul kuulutati esmakordselt välja neli matka-aasta tegijat. Esimest korda sai peale Eesti Matkaliidu liikmesorganisatsioonid esindajate valimisprotsessis osaleda ka rahvas ning oma arvamust avaldas üle 600 inimese.

Aasta matkaja aunimetuse sai alpinist Katrin Merisalu, kes tõusis esimese eestlasena Nepaalis Manaslule(8000+ meetrit), Aasta matk on tõus Pobedale, kus rühmajuht Priit Joosu juhtimise jõudsid tippu Priit Joosu, Krista Kirsipuu, Andras Kaasik ja Ain Rästa. Aasta matkategelane on rännumees Andres Karu, kel sel aastal ilmus ka raamat “Teekond tippu. Minu esimesed 51”. Aasta matkaorganisatsioon on mitmekülgne Alutaguse Matkaklubi, kes sel aastal on ise õppinud palju ja palju ka oma teadmisi teistele edasi jaganud.

Aasta matkaja Katrin Merisalu on andnud olulise panuse mägimatkamise ja mägironimise edendamisesse Eestis. On “Teel Leninile” filmi autor, operaator-stsenarist. Eesti alpinismile pühendatud telefilmis käsitletakse esmakordselt Eestis põhjalikult alpinismi ja mägimatkamisega seonduvaid teemasid, räägitakse Eesti alpinismi ajaloost ja Eesti alpinistidest tutvustades mägironimist ja -matkamist kui sportlikku harrastust ka laiematele rahvahulkadele. Detsembris näeb ilmavalgust Katrini uus telefilm “Valgele mäele”, mille kandev tegelane on inimene.
Osales Priit Joosu juhitud Pobeda ekspeditsioonil, mille jooksul vallutas Razdelnaja (6100m) tipu. Seejärel suundus Nepaali, kus oli esimene eestlane Manaslul (8000+ meetrit). Kahe järjestikuse ekspeditsiooni kogupikkus oli 79 päeva, mille jooksul läbis umbes 270 km.

Aasta matk toimus Tian-Shan´i mäeahelikus ja viis mööda tavamarsruuti lääne harjal Pobeda (Džengiš) 7439m tippu.
Esimene eestlaste korraldatud ja läbiviidud ekspeditsioon koos tippu jõudmisega. 1983 aastal tipus käinud Ilmar Priimetsale lisandusid tipu nimekirja: Priit Joosu, Andras Kaasik, Ain Rästa ja Krista Kirsipuu. Ekspeditsiooni pikkus 36 päeva, mille jooksul läbiti umbes 140 km.
Rühmas osalesid: Priit Joosu, Katrin Merisalu, Kirista Kirspuu, Fred Viidul, Andras Kaasik, Ain Rästa ja Lauri Ehrenpreis.

Aasta matkategelane Andres Karu on oma rännakutest käinud rääkimas televisioonis ja raadios. Peab rännuteemalist blogi: http://www.karuandres.com/matkamine/ . 2019.aastal käis 3 riigi kõrgeimas tipus (Iisrael 1205 m , Jordaania 1854 m, Armeenia 4090 m), mis teeb praeguseks 80 riigi kõrgeimat tippu. Sel aastal ilmus raamat “Teekond tippu. Minu esimesed 51”.

Aasta matkaorganisatsioon – Alutaguse matkaklubi
Korraldas 2 – aastased veematkatreenerite ja jalgsi- ja mägimatkatreenerite koolitused, millede esimesed moodulid on juba toimunud. Viis läbi seitsmest õppemoodulist koosneva koolitustsükli matkajuhtidele (1-3 päevased). Viis läbi 10 testtreeningut peredele, samuti toimuvad aastaringselt viis matkaringid, treeningud ja õppepäevad piirkonna õpilastele. Toimus klubi liikmete ühismatk Saksamaal Zugspitse piirkonnas.

Matkaklubi juhtkond töötas välja jalgsi- ja mägimatka õppekava matkajuhtidele. Toetas Eesti meistrivõistlusi mägironimises, AMK liikmed olid vabatahtlikud kohtunikud laste- ja noorte Eesti Meistrivõistlustel jalgsimatkatehnikas, nende võistkond saavutas Eesti meistrivõistlustel jalgsimatkatehnikas 1. koha. Klubi liikmetele on läbi viidud esmaabi, jääronimise, mägironimise, mäesuusa, süstamatka õppe-treeningpäevi. Treeninguteks ehitati välja 3 erineva raskusastmega kirkatamise rada (Dry-tooling).

Kokkutuleku mitmekesine ja huvitav programm toimus nii retrohõngulises kunagises saalis kui kaevanduskäigus maa all ja puhkepausi ajal käidi ka mäe otsas. Uut infot sai omandada erinevates töötubades, sai võtta autogrammi Andres Karu raamatusse „Teekond tippu. Minu esimesed 51” ja palju muud. Eesti Matkaliidu 30. juubeli puhul oli ka õhtune osa tavalisest pidulikum.

Kokkutuleku õnnestumise eest suur tänu,
Sponsorid:
* Matkasport OÜ
* Alutaguse Matkaklubi MTÜ
* Eesti Kaevandusmuuseum SA

Ja vabatahtlikud abilised:
* Katrin Pärnpuu
* Guido Leibur
* Väino Laisaar
* Marika Johanson
* Merle Liiv
* Kersti Raja
* Alar Süda
* Tanel Leisalu
* Kelli Kuligina
* Jaanus Kasu

23. – 24. novembril Eesti Kaevandusmuuseumis toimunud Eesti matkajate kokkutulek oli järjekorras juba 51. Kokkutulekul osales üle 120 matkaja.

Lisatud: 26. nov. 2019
Rubriik: Uudised

««
»»

pornplaybb.com siteripdownload.com macromastiavideo.com 1siterip.com
Toetajad
  • Uudiste arhiiv


  • Eesti Matkaliit, Juriidiline aadress: Raekoja plats 18, Tallinna linn, Harju maakond, 10146;
    Postiaadress: Tondi 17, Tallinn, 11301