Otsingumootor
redrube

Varustus alpinismiga tegelejale

Alljärgnev varustuse „soovitus“ on pigem arutelu – mida võtta, mida jätta. Kõige keerulisem on leida kompromiss vahekorras: kaal – kasutamise mugavus – ohutuse tagamine.

 • Tumedad prillid – kui väljumine on öösel ja prille ei ole veel vaja, võivad need telki ununeda. Siis … on suur probleem tulemas.
 • Seljakott – tavaliselt piisab 55-75 liitrisest, aga mõnele meeldib suurem. Suuremasse on lihtsam asju pakkida. Väiksemasse (ja kergemasse) mahuvad ka asjad ära. Aga kui keegi vajab abi ja peab tema asju ka kandma, mida siis teha?
 • Magamiskott – 7000m mägedel peaks hakkama saama kuni 1,5 kg kaaluva magamiskotiga. Kui magamisalus on vilets, ära magamiskotti süüdista.
 • Magamisalus – kas tähtsam on pehme küljealune või külma eemale hoidmine (isoleerimine) kehast? Isolatsioonivõimet tähistab R Value. Mida suurem on R tähe taga asuv number (vähemalt 2,6), seda vähem tungib maapinna külmus magajani.
 • Pealamp – kui lamp on vajalik ainult jalgade ees raja valgustamiseks, siis kõlbab igasugune lambike. Kui on oht, et laskumine jääb pimeda peale ja rada ning telki peab hakkama otsima, siis on vajalik tugev valgusallikas. Kaua selle lambi patareid võiksid kesta?
 • Lumelabidas – vähemalt üks kahe-kolme telgi kohta. Labidas peab olema tugev, et saaks ka jäätunud maapinda taguda ja kive kangutada. Labida võib ka tiputõusule kaasa võtta. Kunagi ei tea, kas ööseks telki tagasi jõutakse.
 • Kerge telk – on enamasti väike, madal, peenikeste kaartega. Kas usaldad jätta telgi ilma inimese järelvalveta mägedesse püsti? Kas need kaared peavad vastu tuulele ja lume raskusele?
 • Kerged käimiskepid ja kirka – aga kui need küljelt koormates kõveraks lähevad, mida siis teha? Milliste koormuste talumiseks on need mõeldud?
 • Köied – uuri enne ostmist, kas inimene tohib selle küljes rippuda. Tootjad katsetavad dünaamilisi köisi 80 kg raskusega. Kui palju sa kaalud koos varustusega? Lihtsalt seongu jaoks pragude ületamisel kasutatakse ka poolköisi, näiteks 8.5mm, aga need ei sobi julgestuses ronimiseks.
 • Toit – võta kaasa seda, mida sööd. Tunne ennast ja oma vajadusi, arvesta kliima ja koormustega. Uuri, mida saad sihtkohast juurde osta ja mis tuleb kodust kaasa pakkida.
 • Vile – saad ennast kuuldavaks teha või eksinule märku anda.
 • Matkaapteek – kui kõik vajalikud tabletid ja ampullid on kaasas, siis kirjuta ravimitele tegutsemise juhend peale, et mida, kuidas ja kuhu. Veendu, et sul on nende kaasavõtmiseks olemas ka vajalikud retseptid ja load – ravimiamet on abiks.
 • Remondikomplekt – tugev teip, niit, nõel, nuga, näpitsad.
 • Leia tasakaal – oma võimete, võimaluste ja soovide vahel.

Alpinismiga tegelejad rajavad mägedesse baaslaagri. Sinna tuuakse kogu varustus. Enamasti kasutatakse varustuse kandmiseks baaslaagrisse tasulist transporditeenust: helikopter, autod, veoloomad või varustuse kandjad. Baaslaagrist väljutakse marsruudile ja tullakse tagasi, et puhata ja minna uuesti.

Toitlustamine

On vähemalt kaks võimalikku kontseptsiooni

 1. Kordamööda (inimeste või telkide kaupa) valmistatakse süüa kogu grupile
 2. Iga telk valmistab süüa iseseisvalt

Mõlemal juhul võib söögi osta ühiselt ja kõigi vahel võrdselt jagada, kui kellelgi grupi liikmetest ei ole eridieeti.

Üldised nõuded riietusele:

 1. Hingav
 2. Kiiresti kuivav
 3. Tuulekindel
 4. Vetthülgav või veekindel

Riietuse valiku kaks printsiipi:

 1. Kasuta juba olemasolevat riietust ja täienda seda puuduvaga
 2. Komplekteeri ekspeditsiooni raskusest lähtuvalt loogiliselt kokkusobiv kollektsioon, kus iga järgnev riietuse element täiendab eelmist (nn kihiline riietumine)

Kihilise riietumise kõige levinum viga – pannakse selga näiteks alussärk + fliis + tuulekindel jope ja kui ilm külmemaks läheb, siis sinna peale soe sulejope. Siis selgub, et nii on palav ja fliis ning tuulekindel jope muutuvad üleliigseks. Õhuke sulejope oleks olnud piisav.

Riietuse komplekteerimisel  võib kasutada kolmeastmelist jaotust:

 1. Riietus baaslaagris
 2. Riietus vahelaagrites
 3. Tipupäeva riietus

Riietuse komplekteerimist tasub alustada tipupäeva riietusest. See komplekt koosneb kõige vajalikumast miinimumist millest ei ole võimalik loobuda. Kui tipupäeva riietus ei vasta nõuetele, siis ei ole mingit mõtet ka kõige mugavamal baaslaagri riietusel. Tuleb meeles pidada, et baaslaagri riietus (nt puuvillane särk) ei pruugi sobida kõrgemal kandmiseks. Tipuriietust saab kanda ka baaslaagris – on küll palav ja kohmakas aga „elab üle“.

Homme on tipupäev

Pea

 1. Müts (mida soojem on jope kapuuts, seda väiksemat rolli mängib müts. Kapuuts ei asenda siiski mütsi)
 2. Näomask või torusall (Buff)

Keha

 1. Alussärk (meriinovillane või meriinovilla segu Primaloftiga võ Polartec Power Strech)
 2. Tuulekindel vahekiht (tuulekindel seepärast, et kui hakkab palav, siis saab pealmise jope luku lahti teha)
 3. Kapuutsiga sulejope* või -sünteetilise isolatsioonimaterjaliga** tuulekindel jope

*Suled on ikka veel kõige parem isolatsioonimaterjal. Sule kõige suurem puudus on, et niiskusega väheneb nende isolatsioonivõime tunduvalt.

**Nt Primaloft on hea sünteetiline isolatsioonimaterjal niisketes oludes kasutamiseks

Jalad

 1. Lühikesed aluspüksid
 2. Pikk soe pesu (meriinovillane või meriinovilla segu Primaloftiga võ Polartec Power Strech)
 3. Tuule- ja veekindlad traksidega püksid
 4. Õhukesed sokid
 5. Paksud sokid
 6. Jäiga tallaga mägironimise saapad* millel on vähemalt taga rant kiirkinnitusega kasside kasutamiseks
 7. Säärised

*Kõrgmäestiku saapad on enamasti väljavõetava sisesaapaga ja kõrge sääreosaga. Kõrge sääreosa täidab sääriste rolli.

Käed

 1. Tuule- ja veekindlad sünteetilise isolatsioonimaterjaliga (nt Primaloft) soojad labakindad või sõrmkindad*
 2. Õhukesed sõrmkindad, et tuul otse vastu nahka ei puhuks, kui on vaja teha mõnda „peenemat tööd“, nt fotografeerida

*Hea idee on kõrgemal sulekindad nööriga kinni siduda. Kinnas kipub mäes tugeva tuulega üsna lihtsalt kaduma ja see võib tähendada tagasipöördumist.

Isiklikud ronimise abivahendid

Lumel ja jääl liikudes on enamasti kasutusel: kassid, kirka, ronimisvöö, kiiver, jääpuurid, karabiinid, köis, erineva pikkusega slingid, haarats, julgestus- ja laskumisvahend, reguleeritava pikkusega käimiskepid.

Ära unusta: tumedad prillid, labidas, vile, nuga, GPS, pealamp, joogipudel (võib olla ka termos või jetboil-stiilis priimus sooja joogi jaoks), taskus magusat ja soolast näksimist, esmaabi apteek, Eesti lipp ja fotoaparaat.

Räägi inimestega ja leia oma TÕDE.

Tekst: Üllar Põld

Täiendanud ja toimetanud: Eesti Matkaliit

pornplaybb.com siteripdownload.com macromastiavideo.com 1siterip.com
Toetajad
 • Uudiste arhiiv


 • Eesti Matkaliit, Juriidiline aadress: Raekoja plats 18, Tallinna linn, Harju maakond, 10146;
  Postiaadress: Tondi 17, Tallinn, 11301