Anna hääl aasta matkategijatele

Aasta matkategijate kandidaadid on esitatud, komisjon on avaldused üle vaadanud ja nüüd on aeg hääletuseks.

Aunimetused valitakse kahevoorulise hääletuse teel. Hääletuse esimene voor on avalik hääletus, teises voorus hääletavad EML liikmed. Mõlemad voorud võivad toimuda samaaegselt. Arvestust peetakse kummaski voorus eraldi ja tulemused liidetakse.

Igas kategoorias saab anda ühe hääle.

Hääletus toimub 03.11. – 14.11.2020

Aga enne hääletamist tutvu kindlasti kõikide kandidaatidega lähemalt.

Aasta matkaja

 1. Marie Saame 

18. juulil 2021 tõus Pakistanis Karakorumi ahelikul Gasherbrum II (8035m) tippu, ilma kõrgkandjate ja giidide abita ja ilma lisahapnikuta

Marie on esimene Eesti naine, kes on sportlikul ekspeditsioonil tõusnud 8000m mäe tippu ja tegemist on eestlaste esmatõusuga sellele mäele (2005. aastal Alar Siku’l ja Tarmo Riga’l see ei õnnestunud). 

Marie oli ekspeditsiooni üheks eestvedajaks ja tal oli oluline roll tõusumarsruudi ja kõrglaagrite ettevalmistamisel. Marie jaoks muutsid tipputõusu keeruliseks kerged tervisehädad ja üksi teistest mitu tundi hiljem tõusu alustamine. 

Saatuse tahtel õnnestus tal päästa tipust laskumisel lahti kukkunud ja kiirelt alla libiseva kaaslase elu

Marie Saame

 1. Krisli Melesk 

Teadaolevalt esimene eesti naine Džomolungma (8848 m)  tipus. 23.05.2021. 

Krisli Melesk

 1. Tõnis Milling  

Mai – september 2021 katse matkata jalgrattal ümber maailma. Kokku õnnestus tal läbida 12 600 km (USA 3000, ülejäänu Euroopa, Gruusia ja Türgi). 

Tulenevalt riigipiiridel kehtivatest piirangutest, ei õnnestunud Tõnisel kahjuks Euroopas paljudesse nimekirjas olnud riikidesse siseneda. 

Seega liikus edasi Ameerikasse, aga seal katkestasid matka metsatulekahjud. 

Ettevalmistusele ümber maailma matkaks kulus ca 3 aastat.

Tõnis Milling

 Alla Ferman

2020 ja 2021 võttis ette 4 matka, mille läbis üksinda:

 • 2020 Slovenian Mountain Trail – 7 päevaga 129 kilomeetrit,
 • 2020 matk Camino Latvia ja Camino Lituano palverännurajal Riiast Kedainiaisse – 15 päevaga 352,5 kilomeetrit.
 • 2021 Main Beskid Trail Poolas – 17 päevaga 415 kilomeetrit,
 • 2021 matk Lõuna-Islandil – umbes kaks nädalat.

Alla Ferman

 1. Heleri Hanko  
 • RMK Peraküla- Aegviidu – Ähijärve matkatee 820 km (2020) 
 • RMK Penijõe – Kauksi matkatee 615 km, 35 päeva  (2021)
 • RMK Heltermaa- Ristna – Sarve matkarada 234 km, 8 päeva (2021)

Heleri Hanko

Mine hääletama

 

Aasta matk

 1. Estonian ACE Adventure seiklusspordi maailmameistrivõistlustel (Raid Gallaecia, Hispaania)

MM II  koht

Liikmed:  Silver Eensaar, Timmo Tammemäe, Reeda Tuula Fjodorov ja Rain Eensaar.

Kokku 620 km erinevaid matkaliike (jalgsi, rattal, süstaga, SUP-lauga).

Aeg: 4 päeva 5 tundi, 54 minutit ja 32 sekundit

Täpsemalt loe blogist.

Rain Eensaar, Reeda Tuula-Fjodorov, Silver Eensaar, Timmo Tammemäe

 

 1. Transkaukaasia rada

Armeenia lõik (algus Meghri, lõpp-punkt Arpi Järv). 

Matka kestus 29 päeva (sellest 2 puhkepäeva), 

Vahemaa ca 800 kilomeetrit, tõusumeetreid 28 000

Rada oli ise kokku pandud, kasutades kohalikke radu ning GPS andmeid. TCT ametlik rada avalikustatakse loodetavasti veel selle aasta lõpus. 

Matka tegid raskeks kuum temperatuur, õhtused äikesetormid, markeerimata rada, palju raskestiläbitavaid lõike (bushwhacking), keelebarjäär, suurel hulgal agressiivseid karjakoeri ning teatud lõikudes joogivee puudumine.

 Rajal kohtuti nii mägikitsede, mürgiste madude, metssigade kui ka vaskussidega. 

Kogu raja jooksul ööbiti enamasti telgis, vaid kahel korral linnas toiduvarusid täiendades ööbiti hostelis. 

Matkas osalesid eestlane Stiina Kristal ning lätlane Kristians Lunins. 

Vaata videot.

Transkaukaasia

 1. Purjelaev Admiral Bellingshauseni ekspeditsioon Arktikasse 

Ekspeditsiooni korraldas MTÜ Thetis Ekspeditsioonid eraannetajate toel. 

Toimus 2021. aasta suvel ligi viie kuu vältel. Sellel osales erinevatel etappidel 61 inimest professionaalsetest meremeestest ajakirjanikeni. Noorem meeskonnaliige sai reisi ajal 12, vanim oli 82.

Osalejad on üsna kindlad, et nii kaugele põhja (üle 80 kraadi) ei ole Eesti lipp purjelaeva ahtris kunagi jõudnud.

 Reisil läbiti ca 10 000 meremiili ja külastati järgmisi Arktilisi ja lähis-Arktilisi piirkondi: Fääri saared, Island, Gröönimaa, Jan Mayeni saar, Teravmäed.

Reisi eesmärkideks oli:

 1. toetada kodanikuinitsiatiiviga Eesti saamist Arktika Nõukogu liikmeks (selleks anti intervjuusid kohalikus meedias, korraldati kohtumisi teadlaste ja ühiskonnategelastega, jagati spetsiaalseid materjale sadamates);
 2. toetada Eesti teadlasi erinevate proovide võtmisega Arktikas. Selleks korjati TTÜ ja TÜ teadlaste juhendamisel sadu vee-, pinnase-, tolmu- ja taimeproove;
 3. Toetada keerulisel pandeemia-ajal eestlaste rännukihku. Selleks anti kümneid intervjuusid ja artikleid Eesti ajakirjandusse ja kohe on valmimas viis 45-minutilist telesaadet Inspira kanalis ja reisiraamat Maris Pruulilt.

 See mitme riigi vahel kulgenud reis oli logistilises mõttes tänavu pandeemia tõttu ülikeerukas, aga kokkuvõttes suudeti oma plaani laias laastus teoks teha.

purjelaev Admiral Bellingshausen

Purjelaev Scoresby fjordides.

 1. Kanuumatk Põltsamaalt Pärnusse mööda keskaegset veeteed

Matk kestis 9 päeva (10-18.05.2021).

Kanuudega läbiti kokku 220 km ja 12 veekogu (Põltsamaa jõgi, Kamari järv, Pede jõgi, Suur-Emajõgi, Võrtsjärv, Tänassilma jõgi, Uueveski oja, Viljandi järv, Raudna jõgi, Halliste jõgi, Navesti jõgi, Pärnu jõgi). 

Matkaseltskond koosnes MTÜ Avastusmatkad liikmetest ja sõpradest. 

Kogu teekonna läbisid 4 inimest kahel kanuul. Nädalavahetuseks liitus täiendavalt üks paatkond (kaks kanuutajat). 

Umbes viiendik marsruudist kulges vastuvoolu. Pikimal sõidupäeval läbiti kokku 47 km, lühimal ja ühtlasi raskeimal päeval 7 km, kui ületati Viljandi veelahe Tänassilma jõest Uueveski ojani. Kokkuvõttes läbiti marsruut ühe päeva võrra kiiremini kui oli kavas. 

Veematka üheks eesmärgiks oli testida vanaaja Tartu-Pärnu veetee praktilist läbitavust tänapäeval ja hinnata selle kaudu võimalusi arendada veeturismi antud trassil. Tehtud matk näitas, et Tänassilma jõe algus ei ole isegi suurvee ajal mõistliku pingutusega tegelikult läbitav, olgugi, et meeskondliku pingutuse tulemusel said kanuud sealt lõpuks läbi toodud. 

Turismi marsruudiks saamisest eraldab teekonda ka Raudna jõe ülemjooks rohkete mahalangenud puudega ja ehk ka keskmisest ohtlikum Sindi kärestik. 

Videokokkuvõte matkast

Ürituse kõrghetked ja meeskonna igaõhtused muljed on aga leitavad Avastusmatkad Facebooki lehel.

MTÜ Avastusmatkad.

Foto MTÜ Avastusmatkad FB-lehelt. Üheksa päeva, 220km ja neli väsinud, kuid rahulolevat matkaselli on jõudnud oma kanuudel Pärnu jahtklubisse.

 1. Gasherbrum II (8035 m )

9-liikmeline rahvusvaheline grupp, sh. 2 eestlast – Johan Kütt ja Marie Saame. 

Tipupäev 18.07.21 (Johan Kütt 11:23, Marie Saame umbes 20:00). 

Kahel erineval päeval kokku tipus 7/9 grupist. 

Kogu ekspeditsiooni pikkus (Skardust) 43 päeva (21.06 – 03.08).

Mine hääletama

 

Aasta matkategelane

 1. Merle Rallmann 
 • Alates novembrist 2020 läbinud ligi 3500 rännu kilomeetrit. 
  • Ranniku ja Metsa matkaraja (1130 km) läbimine Tallinnast Riiani, Uljaste – Kauksi (280 km),  
  • Portugali rannikutee Santiago de Compostelasse (330km), 
  • palverännutee Hispaanias Sevillast Santiago de Compostelasse (1060 km).
 • Oma teekonnast Metsamatkarajal andis ta tagasisidet nii raja loojatele kui erinevates Matka gruppides Facebookis. Ka rääkis ta oma kogemusest Ringvaates, Eesti Looduses ja Vikerraadio Huvitaja saates, innustades inimesi Eestimaa loodust avastama.

Olgu märgitud, et veel mullu augustis oli Merle võimeline käima vaid karkude abil ühele jalale toetudes. Jalaoperatsiooni järgselt pääses ta haiglast augusti lõpus ja juba septembris matkas ta Lätis kolm päeva, kasutades rulaatorina käekõrval lükates jalgratast.

Mingeid plaane Merlel järgnevaks aastaks ei olnud. Kõik sai alguse mullu novembri esimesest nädalavahetusest, mil ta otsustas oma kolm vaba päeva sisustada kõndides Ranniku matkarajal Iklast Riiga. Et Pärnust Iklasse oli aasta varem käidud, võttis ta juba järgneval nädalavahetusel ette Ranniku matkaraja Pärnust Tallinna suunas ja aasta lõpuks jõudiski nädalavahetustel matkates Tallinna sadamasse. Sõrm oli antud ja nädalavahetuste sisustamine matkateel oli saanud sõltuvuseks.

Nii jätkas naine aasta alguses Tallinnast Metsa matkaraja käimist Riiga. Vast paar nädalavahetust jäi isiklikel põhjustel vahele – märtsi lõpuks jõudis ta 770km läbinuna Haanjas Läti piirini. Eesti Maaturismi Läti koostööpartnerite abil sai Merle võimaluse koroona piirangute kiuste oma teekonda Riiga jätkata, sedapuhku kümme päeva järjest imeilusa Põhja-Läti tärkava kevades. 18. aprillil jõudis ta Riiga, olles läbinud kogu Metsa matkarajal 1130 km. 

Sellega aga Merle käimiskihk ei piirdunud, juunis jätkas ta pooleli olnud RMK Penijõe-Kauksi matkateed Uljastelt Kauksini (280km).

Juba juulis aga lendas naine Portosse ja käis läbi Camino de Santiago Portugali rannikutee Santiago de Compostelasse (330km). Kui see rännak oli eksprompt ettevõtmine, siis septembris alustatud palverännutee Hispaanias Sevillast Santiago de Compostelasse oli Merle pidanud eelnevalt kahel korral edasi lükkama, esmalt alanud pandeemia tõttu, seejärel ootamatu jalahäda küüsi sattununa.

Oktoobri lõpus jõudis end käimissõltlaseks tituleeriv naine tagasi kodumaale, olles sedapuhku lõpetanud 1060 km pikkuse rännutee, mis lubas aastale joone alla tõmmata numbri juures 3500 km eripalgelisi ja unustamatuid rännuteid Eestis, Lätis, Portugalis ja Hispaanias.

Merle südamesoov on inspireerida inimesi võtma ette esimest sammu välja mugavustsoonist ja julgustada astuma esimest kilomeetrit. 

Merle Ralmann Merle Ralmann

 1. Stiina Kristal 

Liikumise “Näkid metsa” algataja.

 Alustas 2021.a. ja on selle aja jooksul korraldatud 14 naiste matka (ligi 100le naisele) Eestis, kus paljud saavad oma esimese matkakogemuse. Väikeste gruppide matkad on alati mitme matkajuhiga, et erineva iseloomuga osalised oleks toetatud.

Koduleht

Intervjuu Õhtulehes

näkid metsa

 

 1. Kunnar Karu 

Korraldab matku nii Eestis kui ka välismaal. Alati seab matkajate ohutuse ja turvalisuse esikohale ning leiab huvitavaid radu ja suudab motiveerida inimesi oma piire ületama. 

Eestis korraldab igakuiseid Elamusretki, kus viib matkajaid Eesti erinevatesse väha avastatud paikadesse. 

Samuti korraldab Elamusmaratone (käimismaratonid), kus igaühel on võimalik markeeritud rada läbida enda tempos. Kõikide retkede ja matkade puhul jälgib põhimõtet, et loodus ei saaks kahjustatud ning ei jääks jälgi toimunud üritusest.

2020.a. 1000km matkamist Eestis koroonapiirangute ajal. #karu1000

tehtud matkasid on üsna keeruline kokku lugeda. Matkajuhina näiteks: Kungsleden – Kebnekaise,  Aegviidu-Oandu,  Annapurna baaslaager Nipernaadiga, Snežka Tšehhis, Gr221- Drystone, Paldiski-Tallinn rannikut pidi, Mallorca, Rootsi Jämtland Ski-tourid, Armeenia.

Kunnar Karu

 

 1. Katrin Kenakaim ja Silvi Muld 

Kaks õde võtsid kätte ja kõnnivad jala kasinates tingimustes läbi terve Via Francigana raja. Igal aastal tehakse umbes 300km etappide kaupa. Tänaseks on 6 aastat tehtud ja Itaalia kontsast kuni Pariisini jala käidud (üle 1800 km). 

Eelkõige on nende soov olnud näidata, et reisimine ei pea olema kulukas, et reisida saab ka see kes keeleoskust ei oma ja selleks ei pea olema noor, vaid kui tahta, siis millegi taha midagi ei jää. Ja kaasa tuleb võtta kõvasti huumorit + väga hea kaaslane.

Katrin ja Silvi kirjutavad igapäeva sündmused koheselt õhtul korda mööda ülesse ning FB lehel kajastus peab olema ehtne ja ilustamata. 

FB-es Paleverännaku tee Via Francigana 

 

  1. Kersti Lepik 

2020. aasta lõpus valmis matkakogumik „Eestimaa hiidrahnud“. See on järg kogumikule „Poolsada hiidrahnu Harjumaal“. Matkakogumik sisaldab hiidrahnude fotosid ja ruutkoode, mis juhatavad kaardirakendusega kivideni. Matkajal on võimalik valida mitme liikumisviisi vahel: jalgsi, ratta-, auto- või ühistranspordiga.

Seoses sellega on toimunud 7 hiidrahnude retke – jalgsimatkad Harjumaal ning  jalgsi- ja automatkad Lääne-Virumaal ning Läänemaal. Täpsemalt nende kohta FB Hiidrahnu retked lehelt.

Matka kogumiku ja uudse matkamisvõimaluse populariseerimiseks oli suvel 2021 hiidrahnude fotonäitus Jääaja Keskuses ja Keila Hoovilugude Päeval, kus oli võimalik tutvuda kogu tööprotsessiga. Hiidrahnude otsimise ideest matkade korraldamiseni.

2021.a. viis Kersti läbi matku Tallinna lähedal: mais viiel ja juunis kahel esmaspäeval, augustis kolmel ja septembris ühel õhtul. Kokku 11 korda. 

Lisaks veel 24.02 EV103 matk Jägala jõgi ja juga, Maardu põhjakarjääri ja pankranniku matk hambaarstidele,  Loo Kultuurikeskuse sündmus Loo kõnnib – 10 km tuur ümber Loo aleviku, Liivamäe küla ll matk 20. augustil, Loo perepäeval pildimatk ning Loo kooli gümnaasiumiõpilaste rattamatk Jõelähtme vallas. 

Ergutab kooliõpilasi matkama.

Kersti Lepik

Mine hääletama

 

Aasta matkaorganisatsioon

   1. Sea Kayaking Estonia OÜ 

Selleks, et muuta veematkamine ohutuks on korraldanud kahe aasta peale kokku 120 koolitus (kummalgi 60). Selleks viivad läbi nii matkaja koolitusi, temaatilisi koolitusi (vooluvee koolitus, päästekoolitus jne), kui ka matkajuhtide ja matkatreenerite koolitusi

Lisaks on ettevõte korraldanud veeohutuse tõstmiseks rohkelt individuaalseid koolitusi . 

Sea Kayaking Estonia OÜ on tuntud kui kvaliteetsete veematkade korraldaja. Ajavahemikus 2020 ja 2021 on korraldatud üle 150 veematka, neist enamik neist mitmepäevased.  

Nende eestvedamisel korraldatav Mereaerutajate sümpoosium (2021 oli rekordarv osalejaid, üle 70 paadi) oma rohkete õppesessioonidega  pakub arenguvõimalust nii algajatele kui edasijõudnutele.  

 Osalevad aktiivselt kutsekomisjoni töös: 2020 ja 2021 osalesid aktiivtegevuse instruktori kutsestandardi ja kutsekorra väljatöötamisel.

Nende entusiasm ja tahe ala populariseerida ohutul moel on märkimisväärne. Tõelised professionaalid omal alal.

Sea Kayaking Estonia

      

   1. Matkasport 

Tegid maikuus 2021 Jõhvi poe. Nüüd on võimalus ka idapoolsetel inimestel soetada kvaliteetset matkavarustust.

MatkaTV on pidevalt uuenev ja kasulik videosari. oma näpunäidete ja õpetustega väga paljudele.    

2021 maikuus sai avatud seiklusmäng – Matkaseiklus 25 seikluspunktiga Eestimaa erinevates looduskaunites kohtades. Võimalus kasutada ka paberkaarti.  See on motiveerinud ja julgustanud siiani hulga inimesi loodusesse matkama minema.    

 Aktiivne teiste matkajate ja matkaorganisatsioonide info jagaja oma FB lehel.

Üks aktiivsemaid matkaürituste sponsoreid, mis on väga oluline matkategevuse edendamisel. Näiteks: Eesti Meistrivõistlused, matkajate kokkutulek, mitmete  matkade ekspeditsioonid jne. 

 

   1. Alpiklubi FIRN 

Korraldasid vabatahtlikena Eesti Meistrivõitlused mägironimises

Nende liikmete eestvedamisel sai avatud Tartu Ronimisministeeriumi. Nüüd on ka Tartus head võimalused sisetreeninguteks. Alpiklubi FIRN liikmed on seal ühed aktiivsemad rajameistrid.

Alpiklubi FIRN liikmed viivad läbi mägironimise treeninguid Tartu Ülikooli Spordiklubis  ka COVID ajal välitingimustes.

Korraldasid hulga koolitusi nii algajatele (ABC) kui ka edasijõudnutele.

Alpiklubi Firn

 

   1. Matkajuht OÜ 

Kvaliteetsed ja mitmekülgsed matkad üle Eesti.

Uued põnevad matkamarsruudid Eestis. 

Erinevate matkavõimaluste tutvustajad. Nende täiendatud kodulehel on palju vajalikku infot iseseisvaks matkamiseks  (sealhulgas matkarajad, telkimiskohad, juhised vajaliku varustuse kohta, kuidas valida matka piirkonda jne).

Matkamist toetava infrastruktuuri eest seisja.

Mine hääletama

COMMENTS:

 • Roman Matkiewicz ütleb:

  Purjelaev Admiral Bellingshauseni ekspeditsioon Arktikasse – selgete eesmärkidega võimas RACE + Eesti lipp jälle Arktikas!

 • Enn Kreem ütleb:

  Kahlemata oli aasta parim matk Bellingshauseni reis Gröönimaa vetesse

 • Anu Atso ütleb:

  Admiral Bellingshausen, kelle retke jälgisin suure huviga ja elasin südamest kaasa nende tegemistele ja läbielamistele. Müts maha selle meeskonnatöö ees nendes kitsukestes tingimustes ❤

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga